Brutnák lékařskýBrutnák - Borago - krásná květinka s léčivými účinky
Latinský název: Borago officinalis

Brutnák lékařský je nápadná bylinka, která blahodárně působí při léčbě horních cest dýchacích a má silné protizánětlivé účinky. Hojně se využívá v gastronomii. 

Brutnák lékařský - popis rostliny

Brutnák lékařský je statná bylinka, kterou rozeznáme na první pohled už jen díky svým nápadným modrým květům. Jde o jednoletou rostlinu, typickou svými blankytně modrými okvětními listy. Brutnák lékařský patří do čeledi brutnákovitých a původem je ze Středozemí. Další názvy borák lékařský, boreček, burák, oharkový květ. Brutnák lékařský se v dnešní době těší velké oblibě a často jej můžeme vidět jako okrasnou květinu v zahradách. Hojně se používá jako léčivka i přísada do salátů, omáček i k masu. Brutnák často vysévají majitelé včel, protože je vydatnou výživou pro včely. 

Borák lékařský roste do výšky kolem 80 centimetrů. Lodyha je přímá a listy mají vejčitý a kopinatý tvar. Obě tyto části jsou přitom mírně chlupaté. Květy disponují blankytně modrou barvou, ve výjimečných případech mohou mít barvu bílou. Kvete od května do září. Plodem jsou tvrdky, které mají vejčitý tvar a hnědou barvu. Z účinných látek jmenujme třísloviny, saponiny, slizy, minerály (draslík, mangan, vápník) a v mladých listech se vyskytuje také vitamín C.


Pěstování brutnáku lékařského

Brutnák lékařský se pěstuje pro své léčivé rostliny i jako zelenina. Vyhovuje mu slunné stanoviště i polostín. Patří mezi teplomilné rostliny, škodí mu nízké teploty. Brutnák lékařský se musí chránit proti mšicím. Vysazujeme jej výhradně do kypré a výživné půdy. 


Co se sbírá z Brutnáku lékařského 

Brutnák lékařský se sbírá pro svou kvetoucí nať, velmi často se sbírají i semena, ze kterých se lisuje brutnákový olej. Jako zelenina se sklízí mladé listy bez chloupků. Po rozkrájení nebo rozemnutí mají velmi osvěžující vůni a chuť připomínající okurky a cibule. Pro léčivé účinky se sbírá květ a nať v počátku kvetení. Suší se v tenkých vrstvách ideálně ve stínu pozvolným sušením. 


Brutnák lékařský a jeho léčivé účinky 

Brutnák lékařský patří mezi oblíbené léčivé rostliny už odnepaměti. Je známý svými dezinfekčními, protizánětlivými a močopudnými účinky. Brutnák lékařský se používá pro posílení srdeční činnosti a působí proti kornatění cév. Lidoví léčitelé používají Borák lékařský při srdečních chorobách, při zánětech ledvin, močových cest a na snížení Brutnák lékařský je nejen léčivá rostlina, ale používá se také v gastronomiicholesterolu. Pomáhá rovněž při horečnatých onemocněních a působí blahodárně při nepříjemném nadýmání. Velmi často se Brutnák lékařský používá pro své silné protizánětlivé účinky při léčbě revmatismu, nemocech z nachlazení, podporuje zdravé dýchání a odstraňuje hleny. Používá se také jako prostředek k posílení nervového systému. Brutnák lékařský a šťáva z lístků pomáhá při neurózách a depresích. Lze jej rovněž užívat také na jarní detoxikaci, k urychlení látkové výměny, na snížení cholesterolu a při léčbě vysokého krevního tlaku. 

Pro pročištění krve, na posílení srdce a na uklidnění nervové soustavy se používá nálev nebo čaj, připravený z mladých lístků Brutnáku. Pomáhá také při ženských potížích a zevně dokáže pomoci při kožních problémech, jako jsou např. drobná poranění, vředy nebo záněty. 

Brutnák je kontraindikován v období těhotenství a kojení. Nedoporučuje se kombinace s česnekem. Konzultace s lékařem je nutná v případě užívání antidepresiv. Pozor, dlouhodobé užívání Brutnáku není úplně neproblematické. Může například poškozovat játra. Proto by měl být používán krátce a nedoporučuje se pro konzumaci dětem do dvanácti let. 


Brutnák lékařský a jeho hlavní léčivé účinky 

    • brutnák se používá při léčbě horních cest dýchacích
    • napomáhá při vykašlávání
    • účinně rozpouští hleny
    • je skvělým pomocníkem při léčbě zánětu ledvin a močových cest
    • působí preventivně proti revmatismu
    • má silné protizánětlivé účinky
    • pomáhá při léčbě zánětlivých onemocněních kůže
    • užívá se jako přírodní antidepresivum 
    • hojně se využívá jako zelenina v kuchyni 


Brutnák lékařský a jeho využití 

Čaj:
pro přípravu brutnákového čaje budeme potřebovat 2 -3 gramy sušených květů brutnáku, které zalijeme vroucí vodou a poté necháme pod pokličkou pár minut vyluhovat léčivé složky. Stačí jeden šálek čaje popíjet průběžně po celý den a to až po dobu 4 týdnů.  

Kandovaný brutnák: brutnák se často používá v kandované podobě. Pro tuto přípravu budeme potřebovat vaječný bílek, moučkový cukr a květy brutnáku. Bílek naneseme na květy a ty pak obalíte v moučkovém cukru. Takto připravené květy položíte na pečící papír a vložíte s plechem do vlažné trouby, aby se vysušily. Kandovaný brutnák vydrží až jeden týden, pokud ho vložíte do uzavřené sklenice.

Bylinkové máslo s brutnákem: brutnákové máslo je velmi oblíbenou pochoutkou na chleba i jako příloha k masu. Potřebujeme 150 g másla, které utřeme se lžící brutnáku sušených květů. Přidáme lžíci kopru a lžíci pažitky. Po promíchání spojíme se lžičkou nadrobno pokrájené cibulky, nejlépe jarní. Znovu utřeme a dochutíme citronovou šťávou, solí a pepřem. 

Nálev: je určený pro pročištění krve, posiluje srdce a nervy, působí proti kašli a má pozitivní účinky při léčbě revmatismu. Budeme potřebovat 2 lžičky sušené bylinné směsi nebo jednu lžíci listů, případně jednu lžičku květů. Zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut louhovat a slijeme. Při problémech pijeme 1 x denně maximálně 3 – 4 týdny. Po té je třeba udělat stejně dlouhou, jak dlouho čaj užíváme.