Aloe vera patří mezi nejznámější rostliny s úžasnými léčivými účinky

Aloe Vera
Latinský název: Aloe Vera 

Velmi oblíbená pokojová rostlina připomínající svým vzhledem kaktus, má blahodárné účinky na naše zdraví a pokožku, posiluje organismus, léčí záněty.


Aloe Vera - popis rostliny

Aloe Vera patří mezi sukulenty. Jedná se o jednoděložní víceletou rostlinu pocházející ze Severní Afriky. Svými léčivými účinky je využívána už po tisíciletí. Znali ji již starověké civilizace v Egyptě a Řecku. Právě staří Egypťané nazvali Aloe Vera za rostlinu nesmrtelnosti. V dnešní době se s Aloí Vera můžeme setkat ve Španělsku, Itálii, Francii a v dalších oblastech Středozemního moře. 

Aloe Vera má více než 400 druhů rostlin. Některé se pěstují u nás doma, jako okrasné pokojové sukulenty, známé rovněž pro své léčivé účinky. Aloe Pravá je zelená dužnatá rostlina, která je známá spíš pod názvem Aloe Vera. Je vysoká necelý metr a její zelené listy jsou dlouhé až 50 cm. Konce listů jsou ukončeny menšími bodláčky, výrazné květenství roste směrem vzhůru a má meruňkovou barvu.

Mohutné a dužnaté listy v sobě skrývají tekutinu, která má plno účinků na zdraví. Aloe Vera se hojně používá v kosmetickém průmyslu, potravinářském průmyslu nebo můžete rostlinu jednoduše pěstovat doma jako okrasnou květinu, která je nenáročná na pěstování i prostor. 


Aloe Vera jako pokojová rostlina

Aloe vera list s gelemAloi si můžete jednoduše vypěstovat doma a mít ji tak v čerstvé podobě stále při ruce. Ideální je pro ni lehká propustná půda. Aloe je sukulent, proto nevyžaduje časté zalévání. Potřebuje však dostatek slunečních paprsků, takže ji v létě ideálně umístěte ven. V horkých letních dnech raději rostlinu chraňte přes pravé poledne stínem. V zimních měsících se pěstuje v bytě v chladnější místnosti. 


Co se sbírá z Aloe Vera

Aloe Vera se pěstuje pro své mohutné dužnaté listy, které v sobě ukrývají blahodárnou tekutinu. Její léčivé účinky se používají na široké spektrum zdravotních neduh. 


Aloe Vera a její blahodárné účinky 

Aloe Vera patří mezi nenápadné rostliny, může se však pyšnit opravdu velkými účinky na naše zdraví. Z Aloe Vera se zpracovávají především listy, které obsahují šťávu. Tato šťáva má silné hojivé účinky. Složky z Aloe Vera se používají v sušené, konzervované nebo čerstvé podobě. Léčivé účinky Aloe Vera je pak možné používat pro vnitřní i vnější použití. 
Aloe Vera a její šťáva se používají při léčbě povrchových kožních ran, na nejrůznější oděrky včetně popálenin, vysušené kůže, vyrážek. Má velmi zklidňující účinky při alergické reakci po bodnutí hmyzem. Aloe Vera léčí ekzémy, vyrážky, může se používat při léčbě akné, zmírnění projevů stárnutí pleti a jako pomoc při léčbě nadměrného maštění nebo naopak vysušování pleti. 

List Aloe vera a gel z vnitřní části listůAloe Vera se rovněž používá při výrobě šamponů, kondicionérů nebo vlasových oplachů. Nanášejte šťávu z Aloe ke kořínkům vlasů, díky tomu budou krásně vyživené, lesklé a nebudou mít tendenci řídnout. Především muži v pozdějším věku považují zázračné účinky Aloe Vera při nadměrnému vypadávání vlasů! Dále Aloe zabraňuje výskytu a další tvorby lupů, rozvoji mykóz a kožních zánětů. 

Aloe Vera má velmi silné zklidňující účinky, proto pomáhá při potížích s trávením způsobených překyselením organismu, při zánětlivých stavech a žaludečních vředech. Odbourává nepříjemné pocity nadýmání, nechutenství, od zácpy a průjmu. 

Při vnitřním užití efektivně pomáhá detoxikovat organismus od škodlivých látek. Zejména v jarních měsících se doporučuje pít šťávy z Aloe Vera pro pročištění organismu. Rostlina je účinná na různé jaterní problémy, například v kombinaci s ostropestřcem mariánským.

Působí jako podpůrný prostředek při léčbě virových infekcí a posiluje imunitu. Aloe Vera pomáhá řešit poruchy látkové výměny. Snižuje hladinu krevního cukru a je vhodná i pro osoby s diagnózou Diabetes

Už odpradávna je Aloe Vera používána pro své blahodárné desinfekční účinky pro dutinu ústní. Nejen že pomáhá desinfikovat, ale je také silnou prevencí před vznikem paradentózy.

Aloe rovněž pomáhá při bolestech svalů. Uvolňuje pocit napětí, pomáhá regenerovat namožené svalstvo a urychluje jejich regeneraci. 


Aloe Vera a její hlavní léčivé účinky 

    • Posiluje imunitu 
    • Urychluje proces léčby popálenin a ran
    • Pomáhá při léčbě ekzémů, vyrážek, akné a projevy stárnutí pleti
    • Pozitivně působí na zažívací trakt, zklidňuje žaludek, pomáhá při vyprazdňování
    • Má silné antibiotické účinky
    • Projímavé účinky pomáhají při zácpě 
    • Léčí záněty středního ucha u malých dětí
    • Pozitivně působí při léčbě angíny, kašle a nachlazení
    • Snižuje hladinu cukru a triglyceridů v krvi 


Aloe Vera - hlavní léčivé složky 

Aloe Vera je přirozeným zdrojem vitaminů A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, niacin a cholin. Z minerálů se v rostlině nachází hořčík, mangan, zinek, sodík, draslík, vápník, měď a chrom. Dále obsahuje důležité steroidy, vzácné aminokyseliny, glykosidy, saponiny, polysacharidy nebo mastné kyseliny. V Aloi Vera je celkem obsaženo více jak 200 látek prospěšných pro lidské tělo. 


Aloe Vera a její použití

Moderní medicína nabízí mnoho způsobů použití Aloe Vera. I když jde o rostlinu známou tisíce let a staří Egypťané a Řekové ji považovali za posvátnou rostlinu nesmrtelnosti, dostala se do povzdálí a svůj velký návrat díky svým blahodárným účinkům zaznamenává opět až poslední roky. 

Aloe vera patří k nejuniverzálnějším bylinámHlavně v medicínské podobě je Aloe Vera k dostání v mnoha podobách a produktů. Nejvíce léčivých látek však obsahuje buď samotná šťáva z dužiny jejích listů, nebo šťáva z celého listu Aloe Vera včetně vnější slupky. 

Z této šťávy se často vyrábí koncentrát, který je zbaven vody, které rostlina přirozeně obsahuje až 99 %. Léčivé účinky neztrácí ani vyrobená z hydratovaného Aloe prášku. Všechny produkty jsou dobře dostupné i na našem trhu, dejte však pozor na skutečný obsah Aloe. 

Léčivé obklady z Aloe Vera - Pro vnější použití se listy pokládají k obkladům. Paličkou na maso se listy rozklepou a následně přiloží na postižené místo na kůži. Léčí rovněž hemoroidy. Rozdrcené listy hojí nejrůznější kožní neduhy a jsou vynikající léčbou pro bolavé klouby. 

Tinktura z aloe vera - Je dalším velmi oblíbeným léčivým produktem. K výrobě tinktury je potřeba 1 lžíce čerstvě nasekaného listu aloe, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky. Postup: Aloe zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. Při louhování je potřeba tinkturu 2 x denně protřepat pro uvolnění léčivých látek. Po uplynutí doby zrání přecedíme, tinkturu nalijeme do skleněné lahvičky a po dobu 4 týdnů (ne déle) užíváme 3× denně 30 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody.

Výživný dýňový olej s aloe - Prostředek pro posilnění krve. Je vhodný při léčbě chudokrevnosti. Pro přípravu dýňového oleje s Aloe je potřeba 1 lžička dýňového oleje, 5 kapek čerstvé šťávy z aloe. Postup: Obě ingredience smícháme a spolkneme. Tento přípravek užíváme 2× denně po dobu 2 týdnů.

Kloktadlo z aloe - Pro léčbu ústních onemocnění nebo při bolestech v krku. Postup: 
Půl lžičky gelu a aloe smícháme s 1 dl vlažné vody a vzniklou směs můžeme použít ke kloktání či výplachu dutiny ústní.

Aloe Vera při léčbě zánětu středního ucha - Aloe blahodárně působí při léčbě zánětu středního ucha u malých dětí. Potřebujeme: 1 lžičku panenského olivového oleje, 5 kapek gelu z Aloe. Postup: Olej smícháme s gelem a vzniklou směs 5× denně kapeme do vnějšího zvukovodu a necháme 10 minut účinkovat. 

Víno s aloe - Víno z Aloe Vera má silné posilující účinky. Potřebujeme: 2 lžíce čerstvých listů aloe, 0,5 l kvalitního červeného vína, 1 lžíci medu, 2 lžíce 60% lihu či ovocné pálenky, špetku skořice, 3 tlučené hřebíčky, 1 tlučený badyán. Postup: Rostlinu pořádně rozmixujeme, smícháme s ostatními ingrediencemi a vše necháme 14 dní odpočívat. Každý den alespoň 2 x protřepeme pro uvolnění léčivých látek. Hotové víno konzumujeme 3× denně 1 čajovou lžičku. Víno s aloe skladujeme v ledničce.