Heřmánek pravý, lékařskýHeřmánek pravý - velmi známá bylina, která podporuje trávení, horní cesty dýchací, podporuje spánek, ale je také protizánětlivý, hojí rány a je velmi aromatický...
Latinský název: Matricaria recutita, Matricaria chamomilla

Heřmánek pravý je jednoletá bylina z čeledi hvězdicovitých. Sbíráme ji pro léčivé účinky, které jsou obsaženy v květních úborech. 


Heřmánek pravý - popis rostliny

Heřmánek pravý patří mezi košaté jednoleté bylinky z čeledi hvězdicovitých. Výška byliny je 20-50 centimetrů. Charakteristickými vlastnostmi heřmánku jsou silně aromatické květy, které se sbírají pro své silné léčivé účinky. Listy jsou dělené na drobné úkrojky s jemnými členěními. Stonek heřmánku pravého je bez listů, holý. Květy rostou v úboru. Heřmánek bezpečně poznáme podle žlutého terčíku v květu, vyklenutého, s dutým vnitřkem. Okvětní lístky jsou bílé, paprskovité. S heřmánkem se můžeme často setkat na loukách. Roste jako plevelnatá rostlina v obilí, podél cest i na rumištích. Heřmánek se nářečně přezdívá například jako harmaníček, rumánek, sluníčka, kamilka nebo voňavý rmen. 


Co se sbírá z Heřmánku pravého

Pro léčivé účinky jsou u této bylinky sbírány květní úbory. Heřmánek bezpečně poznáme podle silné aromatické vůně a hořkou chutí. 


Heřmánek pravý a jeho léčivé účinky

Heřmánek pravý se používá jako léčivá bylina už po tisíciletí. Známý byl svými blahodárnými účinky už ve starém Egyptě i v antickém Řecku a Římě. Dokonce byl svého času považován za jednu z devíti posvátných bylin u Anglosasů, darovaných člověku od Boha. 

Bylinka se užívá ve formě čajů a odvarů, přidává se do ozdravných koupelí. Pro své zklidňující účinky se používá jako výplň do polštářů pro kvalitní a nerušený spánek. Výpary z heřmánku lze inhalovat. Pro své blahodárné účinky je používán také do mastí a krémů. 

Výtažky z heřmánku působí při nadýmání, žaludečních a střevních křečích a pomáhá rovněž při pomalém trávení. Silné protizánětlivé účinky jsou heřmánku připisovány odpradávna. 

Heřmánek se velmi často používá také k zevnímu použití, například proti podráždění očí, při výskytu zánětu očních spojivek a pro ústní hygienu. Heřmánek léčí zánětlivost dásní a jiné ústní neduhy. Velmi rychle hojí rány, pomáhá při léčbě zanícených ran, celkově snižuje bolestivost pohmožděnin, poraněných svalů a pomáhá při dalších bolestech. 

Heřmánek pravý pomáhá i při kosmetických potížích. Velmi oblíbený je svými blahodárnými zklidňujícími účinky při výrobě krémů, pleťových vod, mýdel, šamponů, tinktur a podobně. Heřmánek se doporučuje při léčbě akné, zaléčení oparů a při dalších kosmetických potížích. Heřmánkem ošetřené kožní problémy, jako jsou popáleniny, spáleniny od sluníčka a kožní vyrážky se mnohem rychleji zahojí, naneseme-li na ně heřmánkový olej nebo obklad. Heřmánek rovněž uklidňuje pokožku před kožními záněty. Výborné vlastnosti jsou mu připisovány také v péči o vlasy, zvlášť na plavé. Jejich barvu můžeme heřmánkem ještě více zesvětlit. 

Hlavní léčivé složky Heřmánku pravého:

    • léčivá látka antiflogistikum se používá k léčbě zánětů nebo pohlavního ústrojí, při léčbě infikovaných sliznic
    • léčivá látka karminativum působí při léčbě střevních a žaludečních potížích, žaludečních vředech, působí proti nadýmání
    • léčivá látka spasmolytikum uvolňuje křeče a tlumí bolesti. 
    • léčivá látka diaforetikum podporuje pocení, pomáhá při léčbě ran, omrzlin a popálenin


Heřmánek se používá při léčbě některých stafylokoků a streptokoků, působí proti mikrobům Bacillus subtillis, Escherichia coli nebo proti infekcím způsobeným kvasinkou Candida albicans. Používá se při poruchách menstruace a pro regeneraci organismu. Je vhodný pro děti od kojeneckého věku, pomáhá při léčbě dětské koliky. Heřmánek mohou užívat těhotné a kojící ženy. 


Heřmánek pravý a jeho použití

Heřmánek patří mezi nejčastěji používané bylinky u nás i na v celém světě. Už odpradávna je považován za nejlepší zklidňující rostlinu. 

Heřmánkový čaj - Heřmánek se používá k přípravě jemného uklidňujícího čaje. Díky své typické vůni a chuti se stále více dostává do obliby zejména u mladých lidí. Popíjí se po doušcích, působících antistresově a celkově navozuje pocit pohody, což je Kdo by neznal Heřmánek, který patří mezi nejznámější a nejpoužívanější byliny u nás. Heřmánek podporuje trávení a horní cesty dýchací, zklidňuje, používá se v kosmetice pro své protizánětlivé účinky.v dnešní uspěchané době velmi žádoucí. 

Už v dávných dobách byl heřmánek používán při léčbě nespavosti a má blahodárný vliv na vyrovnanou psychiku člověka. Má sedativní účinek. Celkově své tělo dostanete heřmánkem do pohody a tím usnadníte usínání po hektickém dni i při léčbě dlouhodobé nespavosti. 

Heřmánkový olej - Z heřmánku se vyrábí léčivý olej s typickou tmavě modrou barvou a charakteristickou aromatickou vůní. Heřmánkový olej se používá do koupele nebo se lehce vtírá na lehké popáleniny, zánětlivé místo na pokožce nebo při ošetření různých ekzémů, vyrážek a jiných kožních problémech. 

Obklady - heřmánkové obklady jsou doporučovány při již zmíněných kožních problémech, při slunečních popáleninách nebo při léčbě alergických reakcí. 
Léčivé vlastnosti heřmánku pravého 

Heřmánek je známý pro složku apigenin a další léčivé substance. Doposud bylo v heřmánku lékařském zjištěno více jak 120 druhů sekundárních metabolitů s potenciální farmakologickou účinností.

Aktivními látkami v heřmánku pravém jsou silice s modravými azuleny a proazuleny, seskviterpeny, flavonoidy, hořčiny, taniny, mastné kyseliny a sliz. Dále zde najdeme terpeny aromatické kyseliny kumaniny steroidy, sacharidy, flavonoidy, glykosidy a vitaminy. 

Heřmánek může zejména u citlivých osob vyvolat alergickou reakci. Při správném použití a dávkování navozuje celkové uvolnění a zmírňuje úzkost. 


S čím lze heřmánek pravý zaměnit 

Heřmánek pravý si lze splést ve volné přírodě s heřmánkem římským. Heřmánek římský nemá typickou aromatickou vůni oproti heřmánku pravému. Další odlišností je pak u heřmánku římského květní lůžko, které je u rmenu nižší a je vyplněné, kdežto heřmánek pravý je po rozkrojení květu dutý, viz obrázek vpravo nahoře, který je ze starého herbáře - kniha Köhler's Medicinal Plants vydaný v roce 1887.