Jiaogulan - bylina nesmrtelnosti

Pětilistý ženšen
Latinský název: Gynostemma Pentaphyllum

Tato prastará čínská bylinka je používána v tradiční čínské medicíně přes 600 let. Vyniká svými léčivými účinky a působí velmi dekorativně. 


Pětilistý ženšen - popis rostliny

Pětilistý ženšen, neboli jiaogulan, popřípadě ještě jižní ženšen. I s takovými názvy se můžeme setkat, pokud se bavíme o Ženšenu s lidovými léčiteli nebo Číňany. Bylinku poznáme podle typického silného kořene, který má až nápadně bílou barvu. Kořen je přesně ta část bylinky, která přezimuje během zimního období, kdy nadzemní část odumírá. Na jaře z kořene raší nové výhonky.

Pětilistý ženšen roste ve volné přírodě v horských oblastech Číny, Japonska i Thajska. V těchto oblastech je Pětilistý ženšen doslova považován za zázračnou rostlinu. Místní léčitelé i domorodci používají Ženšen pro pravidelnou konzumaci a vědí, že dokáže neuvěřitelným způsobem chránit lidský organismus. 


Co se sbírá z Pětilistého ženšenu 

Z Pětilistého ženšenu se sbírají především listy. 


Pětilistý ženšen a jeho léčivé účinky

Ženšen pětilistý je často srovnáván s ženšenem pravým. V mnoha léčivých složkách jsou oba podobní, přesto má Ženšen pětilistý výrazně lepší výsledky a je jednoznačně účinnější. Bylinka má silné antioxidační a regenerační účinky. Pomáhá v období chřipek a nachlazení, zejména na podzim a v zimě, posilovat imunitní systém. Díky vysokémuPětilistý ženšen - bylina velmi prospěšná lidskému zdraví obsahu antioxidantů chrání organismus před volnými radikály. To je nejspíše klíčem k úspěchu dlouhověkosti u domorodých kmenů Číny.

Místní lidé byli dokonce sledováni i vědci, kteří poukazují na pozoruhodnou skutečnost. Obyvatelé těchto oblastí, kteří se pravidelně popíjí odvar, případně užívají Pětilistý ženšen jiným způsobem, se v plném zdraví běžně dožívají více než sta let.

Pětilistý ženšen přitom není vůbec těžké pěstovat. Pokud se vám podaří sehnat semínka této zázračné bylinky, můžete si jej vysadit doma v květináči nebo jej mít na své zahradě. V našich klimatických podmínkách může být klidně po celý rok venku. Ideální je pěstování v závěsném květináči. Může tak navíc posloužit jako zajímavá dekorace, neboť díky své liánovité struktuře vytváří působivé převisy. V posledních letech se můžeme setkat s Pětilistým ženšenem v kombinaci s dalšími převislými květinami nebo v kombinaci se vzpřímenými muškáty v závěsných nádobách u rodinných domů i u komerčních prostor, ale jeho léčivé účinky jsou opomíjeny, co je v právě v jeho případě velká škoda.

Pětilistý ženšen je vyznačován jako silná léčivá rostlina s mimořádně blahodárným vlivem na lidské zdraví. Ženšen, rostoucí ve volné přírodě v oblasti východní Asie, je staročesky dokonce výstižně označován jako Všehoj. Ženšenů existuje několik druhů a řada z nich se pro své obdobné účinky využívá jako dostupnější náhražka ženšenu pravého. 

Ženšen pětilistý pomáhá regenerovat vnitřní orgány. Podporuje především správnou funkci jater, detoxikuje je a posiluje. Zlepšuje celkovou cirkulaci krve, proto je velkým pomocníkem u osob, trpícími na špatné prokrvení horních a dolních končetin. 

Ženšen pětilistý je účinným lékem při léčbě cukrovky. reguluje hladinu glukózy v krvi a pomáhá udržovat její hladinu na požadované úrovni. Ty stejné účinky jsou pak vnímány i u cholesterolu. Ženšen pětilistý pomáhá snižovat krevní tlak a udržuje jej v pozitivní rovnováze. Bylinka má uklidňující účinky, pomáhá lidem často vystavovaným stresu a psychickému vypětí k navození dušení rovnováhy. Má pozitivní vliv na psychiku u lidí, trpících na úzkostné stavy. Při dlouhodobém stresu je tělo často vystavováno neklidu a s tím je spojený i špatný spánek. Ženšen pětilistý v podobě čaje před spaním, pomáhá zlepšit kvalitu spánku. Léčí také dlouhodobou nespavost. 

Pětilistý ženšen můžeme bez problémů používat dlouhodobě jako prevenci před civilizačními chorobami. Na lidský organismus nemá žádné vedlejší účinky. Současné studie sledují Ženšen pětilistý jako možnou prevenci proti rakovině, infarktu a mrtvici. Bylina pravděpodobně souvisí i se zvýšenou fyzikou kondicí u osob, které jej pravidelně užívají; příznivě ovlivňuje rychlost reakcí, pozornost a vytrvalost.

V gynekologickém odvětví se Ženšen pětilistý používá pro léčbu nejrůznějších gynekologických zánětů, kvasinkových infekcí a bakteriálních infekcí. Používá se pro léčbu ledvin, pomáhá při zánětech močových cest, působí jako prevence před zánětem močových cest a zánětem ledvin. Obecně zlepšuje činnost ledvin, pohlavních orgánů. Prokazatelné jsou jeho účinky spojené s uvolněním svalových křečí. Léčí i bolestivou menstruaci. Při chřipce a nachlazení se používá pro rychlejší regeneraci organismu, napomáhá léčit horečnaté onemocnění, snižuje horečku i u nachlazení. Ženšen pětilistý je považován za celkového harmonizátora organismu. 


Hlavní léčivé účinky Ženšenu pětilistého

    • podporuje imunitní systém 
    • doporučuje se v období chřipek a nachlazení pro posílení imunity
    • reguluje vysoký krevní tlak
    • zvyšuje nízký krevní tlak
    • snižuje hladinu cukru v krvi
    • snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi 
    • působí na trávicí trakt
    • pomáhá proti stresu a dlouhodobému psychickému vypětí
    • zlepšuje spánek
    • navozuje příjemný pocit pohody
    • má antioxidační účinky
    • posiluje funkci jater, ledvin a pohlavních orgánů 
    • léčí záněty močových cest
    • uvolňuje křeče
    • pozitivně působí na plíce, podporuje správné dýchání 
    • používá se při gynekologických potížích 


Pětilistý ženšen a jeho použití 
Odvar - u Ženšenu pětilistého používáme nadzemní části rostlin pro přípravu odvaru. Lžičku směsi zalijeme horkou vodou a necháme povařit po dobu tří minut. Popíjíme tři až čtyři šálky denně. 

Tinktura - tinkturu připravíme z kořene, který nadrobno nasekáme a zalijeme 40% vodkou nebo pálenkou. Necháme dva týdny louhovat na temném a teplém místě, každý den nezapomeneme protřepat. Nakonec scedíme a použijeme jako účinnou tinkturu.