Rezavec šikmý - Čaga - dřevokazná houba ze Sibiře s širokospektrálními léčebnými účinky. Podpora trávicího traktu, podpora imunity

Rezavec šikmý
Latinský název: Inonotus obliquus


Další názvy: Chaga, Čaga, Sibiřská čaga, Kabanoanatake

Tato zvláštně vypadající houba, připomínající Choroš, roste především na břízách. Její léčivé účinky mají vliv na imunitní systém a působí proti zažívacím potížím.


Rezavec šikmý (Čaga) - popis rostliny

Rezavec šikmý je velmi pozoruhodná, stopkovýtrusá, dřevokazná houba, z čeledi kožovkovitých. Najdeme ji především na břízách, z nichž získává také důležitou složku betulin, který má širokospektrální léčebné účinky. Léčivé účinky jsou jí přikládány už od 16. století, kdy se používá v lidové medicíně v Rusku a v severní Evropě, především k léčbě nádorových onemocnění a tuberkulózy.

Rezavec šikmý je několikaletý. Za svou existenci vytváří dva druhy plodnic, a to pohlavní a nepohlavní. Po napadení stromu vytvoří tmavé, temně černé „rozpukané“ plodnice, v nichž se nacházejí chlamydospory. Zde jde o výtrusy. 

Plodnice tohoto typu přežívají až několik let a velikostně se pohybují kolem 10–35 centimetrů. Později se zráním houby a odumíráním nakaženého stromu, jehož kmenem houba prorostla, se vytvoří druhý typ plodnic, které obsahují pohlavní spory. Tato plodnice je větší a může dorůst i několika metrů. Rezavec šikmý najdeme především na severní polokouli. Velmi dobře je známý v Rusku, kde je i součástí tradiční ruské medicíny. Stejně tak je známý i v tradiční čínské medicíně.

Rezavec šikmý je bohatý na mnoho biologicky aktivních látek, především polysacharidy, triterpeny a steroidní látky. Dnešní lidová i moderní medicína používá Rezavec šikmý po celém světě. Houba byla podrobena již mnoha výzkumům. Potvrzuje se, že má protinádorové, antioxidační, protizánětlivé, hepatoprotektivní, antimikrobiální, imunomodulační a antidiabetické účinky. Je důležitým zdrojem pro lidský organismus pro svůj vysoký podíl antioxidantů. Nalezneme v něm celou řadu potřebných minerálů, jako je hořčík, sodík, vápník, železo, zinek, mangan, germanium nebo měď, stopových prvků a vitamínů skupiny B, D a K. Své zastoupení mají v houbě také polysacharidy.


Co se sbírá z Rezavce šikmého (Čagy)

Z Rezavce šikmého se sbírá plodnice, která se následně suší a rozemele na prášek. 


Rezavec šikmý (Čaga) a jeho léčivé účinky

Rezavec šikmý patří mezi nejvíce léčivé houby vůbec. Má silné uzdravující účinky, proto je jeho využití opravdu veliké. V tradiční ruské medicíně se Chaga používá v případě žaludečních problémů. Chaga pomáhá pacientům při léčbě zánětu žaludku, dvanácterníku nebo střev. Velmi účinně přispívá při léčbě žaludečních vředů. Uplatňuje se také při léčení chronických gastritid a polypů a osvědčil se i při onemocnění jater. Rezavec šikmý je nepostradatelným pomocníkem při potížích se správnou funkčností střev. Obsahuje značné množství dietární vlákniny, která podporuje peristaltiku, a tím přirozené čištění střev.

Rezavec šikmý se hojně používá v kosmetickém průmyslu. Jeho hojivé účinky velmi blahodárně působí při léčbě lupénky a doporučuje se na nejrůznější ekzémy a jiné kožní onemocnění. Pomáhá léčit také akné, a to různých příčin. Chaga se také používá při problémech s vlasy. Je nepostradatelnou složkou v šamponech, kondicionérech nebo zábalů. Chaga obsahuje účinný antioxidační pigment a dodává živiny nejen pokožce, ale také vlasům. Omezuje padání vlasů. Pro krásu se používá jako výborný lék pro podporu a udržení elasticity a pevnosti pokožky.  Sjednocuje barevný tón pleti. Je výborným prostředkem pro podporu mladistvé pleti. Má celkově tonizující účinek na organismus a normalizuje enzymatické funkce. Kromě toho chaga pomáhá účinně detoxikovat organismus a předcházet tak řadě zdravotních problémů.

Rezavec šikmý - vitální houba z tradiční ruské a čínské medicíny.  Podporuje trávicí trakt a používá se na infekce různého druhu.Zajímavostí je například to, že z Rezavce šikmého se v Rusku speciální technologií vyrábí koncentrovaný vodný extrakt Befungin, který se s oblibou užívá na zvýšení obranyschopnosti organismu. Tento roztok dále pomáhá při zažívacích potížích, léčí všechny žaludeční potíže a upravuje do normálu celý zažívací trakt. Je účinným přípravkem při problémech se slinivkou a játry. Kromě toho harmonizuje celý lymfatický systém a urychluje odplavování škodlivin z těla.

Rezavec šikmý je přirozeným a bohatým zdrojem β-(1, 3)-D-glukanů, což jsou specifické polysacharidy, které jsou podstatou správného fungování imunity. Díky těmto látkám se lidské tělo lépe adaptuje na nepříznivé podmínky a tím pomáhá předcházet nejrůznějším civilizačním a jiným onemocněním. Pokud je již organismus zasažen rakovinným bujením, tyto polysacharidy neútočí na rakovinné buňky přímo, ale aktivují imunitní systém organismu. Díky tomu zvyšují aktivitu protinádorových buněk. Svým chováním mohou zmírnit nebo úplně zastavit růst nádoru. Rezavec šikmý (Chaga) se osvědčil jako vysoce účinný lék a podpora při léčbě rakoviny, konkrétně při chemoterapii a ozařování.


Hlavní léčivé účinky Rezavce šikmého (Čagy)

    • je přirozeným zdrojem dietární vlákniny a pozitivně tak ovlivňuje čištění střev
    • je přirozeným zdrojem vitaminů skupiny B 
    • obsahuje biologicky aktivní látky, které pomáhají pro správnou funkci imunitního systému
    • velmi intenzivně podporuje trávicí ústrojí, čistí játra a ledviny
    • pomáhá detoxikovat všechny orgány v lidském těle 
    • normalizuje vylučovací systém a odstraňuje problémy s vyprazdňováním
    • pomáhá odstraňovat těžké kovy a toxické látky
    • funguje jako prevence rakoviny tlustého střeva i jako doprovodná léčba při již vzniklém onemocnění


Rezavec šikmý (Čaga) a jeho použití 

Vysušené plodnice se užívají ve formě čajů, tablet, prášku, tinktury i sirupu. Nejúčinnější je extrakt, který se vysuší na koncentrovaný prášek a dávkuje se do kapslí.

Tinktura - čerstvý Rezavec upěchujeme do uzavíratelné sklenice o velikosti 250 ml. Zalijeme 400 ml 40% alkoholu a necháme odpočívat po dobu 14 dnů. Přefiltrujeme a užíváme dvakrát denně v množství 15 ml, nejlépe 2 hodiny před jídlem. V případě kožních onemocnění lze tinkturu použít na maximálně 30 minut trvající obklady.