Shiitake - Houževnatec jedlýShii-Take je jedinečná léčivá houba pocházející z Asie
Latinský název: Lentinus edodes
Další názvy: Shii-take, Šitake


Shiitake je houba, pocházející z jihovýchodní Asie. Momentálně se o ní mluví jako o zázračné houbě, která pomáhá na řadu onemocnění a hned po žampionu je to nejpěstovanější houba.


Shiitake - popis rostliny

Shiitake je jedna z nejpěstovanějších a nejoblíbenějších hub nejen v gastronomii, ale také v lidovém léčitelství. Pochází původně z jihovýchodní Asie, která proslavila čínskou i japonskou kuchyni. Shiitake se v Češtině jmenuje Houževnatec jedlý. 

V současnosti se hojně pěstuje v Asii na pilinách listnatého dřeva, drcené slámě nebo drcených kukuřičných vřetenech. Její originální chuť a obsah účinných a léčivých látek je až neuvěřitelná. 

Shiitake patří z gastronomického hlediska k chuťově výrazné houbě, složením k masité konzistenci. Z pohledu lidového léčitelství a lékařského hlediska jde o uznávaný přírodní prostředek pro léčení řady civilizačních chorob. 

Shiitake je tradiční houbou v japonském léčitelství, kde nachází své pravé místo více jak dva tisíce let. Pro nás je to přesto exotická houba a považujeme ji za perlu mezi houbami díky originální chuti.

Shiitake je v Asii přezdívána elixírem života nebo houba dlouhověkosti, protože má léčivé vlastnosti. Používá se například pro snížení cholesterolu, potlačuje riziko zvýšení krevního tlaku, posiluje celkovou obranyschopnost organismu proti virovým onemocněním a má protivirové účinky. Rovněž je zkoumána i jako prostředek v boji proti rakovině. 

Shiitake se jí říká podle stromu Passania cuspidata, nazývaného v Japonsku shii a slova take, což je obecné pojmenování pro houbu. Plodnice mají klobouk v průměru 5-12 cm velký. Dužnina je pevná, bílá, s příjemnou houbovou chutí. Rozděluje se rozděluje podle vzhledu plodnic na dva základní typy:  „Donko" má silnější dužninu, výrazně rozpraskaný povrch klobouku a je pro svoje vlastnosti považován za kvalitnější a dražší. „Koshin" má klobouk se slabší dužninou a méně rozpraskaným povrchem.


Co se sbírá z Shiitake - Houževnatce jedlého

Sbírá se celá houba, která se následně suší a rozemele na jemný prášek. Ten je dodáván v podobě prášku, který používáme jako doplněk stravy nebo koření, v podobě tobolek nebo jako čerstvá houba, určená pro použití v gastronomii. Shiitake je výborná houba, která se pouižívá nejen v přírodním léčitelství, ale také v gastronomii


Shiitake a její léčivé účinky 

Shiitake se používá v tradiční čínské medicíně. Dík staletým zkušenostem byly houby používány k detoxikačním účelům. Tehdejší léčitelé věřili, že houby detoxikují a očišťují játra a ledviny.  Proto se houba používala ke každodennímu dietnímu stavu.  Z lékařského hlediska je v Číně houbám připisován pozitivní vliv na dlouhověkost a celkovou psychickou pohodu. 

Houževnatec jedlý je houba, která obsahuje celou řadu důležitých látek pro lidský organismus. Mezi nejvýznamnější jsou to bílkoviny, vitamíny, minerální látky a řada léčivých látek. Množství těchto složek v plodnicích je dáno použitým kmenem i způsobem zpracování hub. Plodnice obsahují 85-95 % vody, 9 základních aminokyselin, především leucin a lysin, vápník, fosfor, železo, sodík a draslík, vitaminy skupiny B jako je thiamin, riboflavin, niacin a kyselina pantotenová.

Pro lidský organismus je důležitý lentinan, podporující tvorbu bílých krvinek. Obsažený eritadenin má protivirový účinek a snižuje hladinu cholesterolu v krevním séru. 

Houževnatec jedlý se používá také v gastronomii, velkou pochoutkou je pak ve špízech, v rýži, zajímavé jsou pro ochuzení šťávy z hovězí nebo vepřové pečeně. 
 


Shiitake a její hlavní léčivé účinky 

 • chrání pokožku, snižuje možnost vzniku akné
 • pomáhá proti vzniku zubního kazu
 • působí proti chronické únavě
 • snižuje možnost vzniku alergie
 • chrání klouby, zmírňuje kloubní potíže
 • působí chrání pokožku, snižuje možnost vzniku akné
 • posiluje srdce
 • čistí trávicí trakt, střeva, játra
 • regeneruje organismus
 • má blahodárné účinky na potenci
 • posiluje obranný systém, zvyšuje imunitu
 • působí proti infekcím, virům a plísním
 • zlepšuje látkovou výměnu
 • má protinádorový účinek
 • čistí organismus a krev od toxických látek
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi


Shiitake a její použití 

Výrobky s houbou Shiitake se dostávají na trh v nejrůznějších formách. Nejčastěji se jedná o kapsle, tinkturu, sušené plodnice aj. Dodržujte doporučené denní dávkování a v případě zdravotních potíží doporučujeme před užitím kontaktovat svého lékaře či lékárníka. 

Nežádoucí účinky houby Shiitake - nedoporučuje se užívat osobám, trpícím sníženou srážlivost krve. Působí totiž proti srážení krve. Dále není vhodná pro těhotné a kojící ženy.